24. dubna 2022

Ukrajina: co ukázaly první čtyři týdny Putinovy třídenní války

Přinášíme Vám esej prof. Jiřího Peška a dr. Niny Lohmann: Ukrajina: co ukázaly první čtyři týdny Putinovy třídenní války, která vyjde v následujícím čísle časopisu Lidé města již v květnu.

Ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022 konfrontuje mírumilovnou Evropu šokující válku, která nerespektuje zavedený pořádek ani mezinárodní právo a konvence. Ukrajina překvapila svět svou hrdinskou a účinnou obranou. Plán ruského prezidenta Putina rychle a snadno dobýt menší sousední zemi fakticky selhal a jeho armáda utrpěla obrovské ztráty. Tato esej analyzuje hlavní rysy prvního měsíce války, bolestné „probuzení“ západního demokratického společenství států, předpoklady úspěšné ukrajinské obrany a důvody ruského neúspěchu. Druhá část textu zkoumá hrozící, nečekaně velké a komplexní globální důsledky ruské „zvláštní operace“ na Ukrajině. Negativní důsledky brutální ruské agrese pro Ukrajinu, Evropu, Afriku a Blízký východ jsou obrovské. O způsobech, jak je řešit, se ještě ani nezačalo vážně diskutovat.

Celou esej si můžete stáhnout zde.

Co dalšího naleznete v novém čísle?

Vydavatel

Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy