Tradice a současnost romské kultury v Obchůdku ROMEN

Lucie Procházková

Nerudova ulice v Praze
Občanské sdružení R- mosty otevřelo veřejnosti koncem roku 2002 výsledek jednoho ze svých projektů- Obchůdek ROMEN. Toto místo se tak stalo prezentací romské kultury prostřednictvím jejích tradičních i současných produktů. Českým i zahraničním návštěvníkům je tak představena práce kolem 100 romských výtvarníků a výrobců z České republiky i Slovenska.


Tento projekt si klade za cíl seznámit návštěvníky s rozmanitostí romského umění, zručností jeho představitelů a svébytným pohledem na svět, který by neměl být v žádném případě přehlížen. Naopak by se měl stát inspirací pro další lidi, kteří mají společné zájmy a cíle a snaží se o zviditelnění pokroků jedné z nejpočetnějších menšin u nás. Zřízením této „prodejní galerie" romské kultury se tak oživila práce v duchu tradičních romských řemesel. Jsou zde k vidění výrobky kovářů, korytářů, košíkářů, zvonkařů, apod. Romští řemeslníci mají tedy šanci za své výrobky získat finanční prostředky k pokračování v tradicích svých předků, které by bez projektů na jejich podporu zřejmě zanikly.


V životě Romů hrají snad nejdůležitější roli děti. Také ony mají v Obchůdku ROMEN své místo pro své výtvory, které vznikají převážně v době jejich mimoškolních aktivit, zejména v dětských romských klubech.


Pro zájemce o romskou kulturu je zde připravena také celá řada titulů romské a romistické literatury, nahrávky tvorby našich i zahraničních romských hudebníků a kapel a další artikly, které doplňují tuto neuvěřitelně pestrou přehlídku romského sebevyjádření. Kolekce umělecké tvorby v Obchůdku ROMEN, která představuje všem zájemcům tradiční i současný pohled Romů na svět dokazuje, že se na romskou kulturu nezapomnělo- naopak se dále předává a rozvíjí.


Lucie Procházková


Poslední změna: 1. březen 2018 15:36 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Vydavatel

Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy


Kontakty

Časopis "Lidé města"

Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


e-mail:Jak k nám