II. vojvodovské setkání

Petra Bartáková - Anna Becková - Olga Džulajová - Miroslava Nováčková

článek v PDF ke stažení


Nový Přerov, 16. června 2013


Těsně s příchodem léta se na jihu Moravy ani ne po roce uskutečnilo v pořadí již druhé vojvodovské setkání uspořádané Občanským sdružením Vojvodovo ve spolupráci s Obecním úřadem Nového Přerova. Hlavními účastníky akce byli zejména bulharští Češi, jejich potomci a přátelé, kterým se již mnoho let nejenom profesně věnují antropologové Lenka Jakoubková Budilová a Marek Jakoubek působící na Západočeské univerzitě v Plzni. Znovu tak v tento den ožil „duch“ vojvodovského společenství, jehož členové v letech 1945 až 1950 opustili Bulharsko a v rámci mezistátních dohod mezi Československem a Bulharskem přesídlili do československého pohraničí.


V kulturním domě v obci Nový Přerov se sešlo zhruba 130 lidí, pocházejících především z Mikulova, Valtic, Drnholce, Dolních Dunajovic, Vlasatic, Perné, Březí, Žabčic nebo Brna, zavítali sem ovšem i hosté z Plzně, Prahy či Ostravy. Ti nejstarší, kteří na vlastní kůži zažili odchod z Bulharska, již dávno dosáhli věku 90 let. Se svými prarodiči a rodiči dorazila i řada zástupců mladé generace, kteří sdíleli nadšení a zájem poznat více z česko-bulharské minulosti jejich rodů. Během celého setkání se tak z vyprávění starších mohli dozvědět mnoho zajímavostí o každodenním životě svých předků. K výborné atmosféře přispěla i rozsáhlá výstava fotografií vyobrazující všední i sváteční chvíle Vojvodovčanů ještě v jejich rodné obci. Expozice byla oproti minulému ročníku natolik početná, že byla rozmístěna nejen po celém předsálí, ale i ve venkovních prostorech kulturního domu. Opět se zde účastníci mohli probírat doposud neidentifikovanými fotografiemi a napomoci tak rozkrýt šero vojvodovské minulosti. Samotné sobotní vojvodovské setkání také bylo po celou dobu fotografováno a natáčeno. Dále si návštěvníci v předsálí i v hlavním sále mohli prohlížet výstavu dobových krojů, které i tento rok z vlastních zdrojů i z šatníků dalších rodaček nainstalovala Anna Svobodová (roz. Kovaříková).


Celou akci zahájila místostarostka Nového Přerova Milada Popelářová (roz. Skaláková), které patří velké díky za poskytnutí zázemí a taktéž za hlavní podíl na celé organizaci i průběhu akce. Po paní Popelářové se řeči ujali Marek Jakoubek a Bořivoj Kňourek, bez nichž by se setkání jen těžko uskutečnilo. Slovo dostal i nejstarší účastník letošního setkání, třiadevadesátiletý vojvodovský rodák Alois Filip. Petr Klepáček pak za pomoci prezenční listiny představil všechny přítomné rodiny. Příjemným zpestřením bylo hudební vystoupení dua manželů Pitrových, kteří společně zazpívali několik lidových písní a k nimž se po chvíli váhání přidali i někteří další hosté. Téměř všichni účastníci se chopili iniciativy a donesli na setkání celou řadu výborných česko-bulharských pochutin a desítky lahví bílého i červeného vína ze svých sklípků. Vedle toho zde byla díky manželům Marii (roz. Hrůzové) a Jaroslavovi Kubalíkovým možnost zakoupení bozy, lokumu či kravského, ovčího a kozího sýra – sirene. Nemalý zájem byl i o knihy týkající se vojvodovské historie. Na setkání dorazil i jeden speciální host, a to profesorka Judith Okely, britská antropoložka v té době hostující na univerzitě ve Vídni.


Iniciativa Občanského sdružení Vojvodovo v čele s Bořivojem Kňourkem a manželi Jakoubkovými umožňuje setkat se a zavzpomínat na minulost všem rodinám vojvodovských emigrantů i jejich přátelům, kteří vojvodovské kořeny nemají. Již desítky let tak přežívá tradice a identita jedné specifické skupiny lidí – Vojvodovčanů. Jistě budeme mluvit za všechny, když řekneme, že se již teď těšíme na další ročníky tohoto setkávání.Petra Bartáková

Anna Becková

Olga Džulajová

Miroslava NováčkováPoslední změna: 15. srpen 2018 18:38 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Vydavatel

Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy


Kontakty

Časopis "Lidé města"

Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


e-mail:Jak k nám